I DO NOT SHIP TO ROMANIA AND GREECE!
Shipping within Bulgaria ONLY by Econt.
.....
Представям Ви една непретенциозна картина - акрил на платно, професионално рамкирана.
Автор: Момчил Войнов (аз)
Размер: 22/29.5 см с рамката, 17.3/24.8 см видимо изображение.
Подпис долу вдясно; автограф и личен печат на гърба.
По-долу може да прочетете моите стихотворения "Паднал си, четнико" и "Баташкото клане", а повече мои стихотворения ще намерите на сайта ми, който се открива лесно в Гугъл по двете ми имена.
Доставка единствено с ЕКОНТ. Нямам възможност за лично предаване.
Баташкото клане
По вратите - демон тропа...
Спомен още жив гори -
там, в полите на Родопа,
сред вековните гори...
В град на български войводи,
синове на Симеон -
демон връща се и броди,
яхнал черния си кон.
В ярък спомен за ужасни,
нечовешки времена;
за девойки най-прекрасни,
за дечица, без вина:
С дни сълзите си редили
край студената стена
и с живота си платили
дан на чужди племена...
Остров малък, православен,
търсещ равенство и мир,
най-безжалостно удавен
в сатанински кървав пир:
Пир невиждан, мародерски...
Пир - наслада от страха;
от мъченията зверски...
Рожба черна на греха!
Там, край храма още пукат -
пукат пушките, ехтят;
по дръвници - брадви чукат...
Малки ангели летят!
Още там са, по земята,
всички паднали глави -
в кръв, безмилостно пролята
връз зелените треви.
Кръв, по улици потекла,
из дворове, по бразди...
Чужда вяра, кръв, отрекла -
още там е, там блести!
Нож след нож и днес пронизва
слънце жарко над Батак;
буйни пламъци облизват
небесата в нощен мрак...
Черни брадви, ятагани...
Детски плач пълзи навред;
стенат клани-недоклани
в огън адски - бич проклет.
Там, в полите на Родопа,
сред вековните гори...
По вратите - демон тропа!
Спомен още жив гори.
Паднал си, четнико
Тука не ще стъпи майка ти бедна -
паднал си, четнико, в общия гроб.
Ида за малко при теб да поседна.
Черква далеч е, и нямаме поп...
Трябва да знаеш, че има го Бога -
искам при него сега да те пратя.
Вече да плача от мъка не мога,
твойте сестри нека плачат, и братя.
Млад си, най-младия сигурно тука,
двайсет години едва ли ги имаш.
Тая с косата навсякъде чука,
тръгнеш ли пушка и сабя да взимаш.
Даже и мъртъв юмруците стискаш -
знам ви такива, не си само ти.
Само свободна България искаш!
Нека душата ти в мир да лети...
Тялото твое земята прегръща...
Близки ще търсят утеха и кост.
В сънища дълго, и в ден ще се връща
споменът топъл по вечния мост.
Нека небето за теб да е стряха
и да намериш покоя си там!
Горе са всички, които умряха -
горе те чакат, не ще да си сам.
Ето го кръста - и него съм взела,
та да ти свети в небесни пътеки!
Тази молитва пред Бога съм чела,
име му светло да бъде вовеки!
Тука не ще стъпи майка ти бедна -
майка на най-непокорния роб!
Ставам сега, та при друг да поседна...
Паднал си, четнико, в общия гроб.
2026-II